2020 Seven of Seven Results

Team Scores

Team Total Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
Sentinel 9
Hellgate 13
Helena Capital 24
Helena 30
Glacier 38
Flathead 39
Butte 47 8* 7*
Big Sky 51 7*

* - There was no runner in this race, so a default score of last place + 1 was assigned

In the case of a tie on the team score. The faster runner in the race with the highest number will break the tie.

Boys Races

Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 16:47.28 2365 Ignatius Fitzgerald Hellgate 2 5:09.15 5:09/M 1 5:20.18 5:20/M 1 6:17.95 5:44/M
2 16:58.40 2200 Sam Ells Glacier 3 5:09.33 5:09/M 3 5:26.49 5:26/M 2 6:22.58 5:48/M
3 17:27.22 2386 Tanner Klumph Sentinel 1 5:09.04 5:09/M 2 5:26.23 5:26/M 3 6:51.95 6:15/M
4 18:15.20 2329 Robert Wagner Helena 5 5:25.97 5:26/M 4 5:54.59 5:55/M 4 6:54.64 6:17/M
5 18:37.64 2344 Tyler Jost Helena Capital 4 5:24.53 5:25/M 7 6:06.43 6:06/M 7 7:06.68 6:28/M
6 18:43.98 2165 Ryan Tomich Butte 8 5:47.44 5:47/M 5 6:00.26 6:00/M 5 6:56.28 6:18/M
7 18:52.77 2141 Nathaniel Gale Big Sky 7 5:41.94 5:42/M 6 6:05.73 6:06/M 6 7:05.10 6:26/M
8 18:57.74 2179 Gabriel Felton Flathead 6 5:30.29 5:30/M 9 6:12.30 6:12/M 9 7:15.15 6:36/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 16:40.38 2387 Wyatt Mortenson Sentinel 1 5:10.21 5:10/M 1 5:19.49 5:19/M 1 6:10.68 5:37/M
2 17:48.00 2362 Miles Colescott Hellgate 3 5:21.98 5:22/M 2 5:42.64 5:43/M 2 6:43.38 6:07/M
3 18:15.24 2319 Trystan Brewer Helena 2 5:13.81 5:14/M 3 6:09.27 6:09/M 4 6:52.16 6:15/M
4 18:43.24 2351 Brody Romano Helena Capital 5 5:34.45 5:34/M 4 6:09.70 6:10/M 6 6:59.09 6:21/M
5 18:48.88 2302 Jeff Lillard Glacier 4 5:32.87 5:33/M 8 6:17.98 6:18/M 5 6:58.03 6:20/M
6 18:48.90 2186 Seth Trumm Flathead 6 5:49.57 5:50/M 6 6:13.96 6:14/M 3 6:45.37 6:09/M
7 19:14.16 2146 Oliver Simianer Big Sky 7 6:00.66 6:01/M 5 6:12.68 6:13/M 7 7:00.82 6:23/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 17:25.21 2385 Corbin Johnson Sentinel 1 5:29.38 5:29/M 1 5:28.97 5:29/M 1 6:26.86 5:52/M
2 17:36.88 2363 Finneas Colescott Hellgate 2 5:29.72 5:30/M 2 5:32.22 5:32/M 2 6:34.94 5:59/M
3 18:26.22 2341 Henry Ballinger Helena Capital 3 5:32.56 5:33/M 3 5:52.36 5:52/M 3 7:01.30 6:23/M
4 19:01.79 2323 Ethan Nelson Helena 5 5:52.55 5:53/M 5 6:05.62 6:06/M 4 7:03.62 6:25/M
5 19:12.94 2307 Andrew Turner Glacier 6 5:54.39 5:54/M 4 6:03.85 6:04/M 6 7:14.70 6:35/M
6 19:26.65 2142 Owen Gibbs Big Sky 8 5:55.92 5:56/M 8 6:25.39 6:25/M 5 7:05.34 6:27/M
7 19:28.29 2184 Caden Masa Flathead 4 5:50.88 5:51/M 7 6:16.93 6:17/M 9 7:20.48 6:40/M
8 19:42.12 2160 Ladd Hutchinson Butte 7 5:55.39 5:55/M 9 6:27.05 6:27/M 8 7:19.68 6:40/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 17:23.60 2382 Keagen Crosby Sentinel 1 5:25.06 5:25/M 1 5:37.94 5:38/M 1 6:20.60 5:46/M
2 17:26.95 2366 Colten Graham Hellgate 2 5:25.34 5:25/M 2 5:39.69 5:40/M 2 6:21.92 5:47/M
3 17:41.64 2350 Carlin Onstad Helena Capital 3 5:25.86 5:26/M 3 5:41.02 5:41/M 3 6:34.76 5:59/M
4 18:38.79 2182 Reilly Johnson Flathead 4 5:34.90 5:35/M 5 6:12.01 6:12/M 4 6:51.88 6:14/M
5 19:14.55 2320 Dallin Christensen Helena 5 5:45.84 5:46/M 4 6:10.90 6:11/M 6 7:17.81 6:38/M
6 19:29.96 2163 Grant Smith Butte 6 6:00.40 6:00/M 6 6:17.47 6:17/M 5 7:12.09 6:33/M
7 20:24.70 2199 Marius Devries Glacier 7 6:06.69 6:07/M 7 6:38.07 6:38/M 8 7:39.94 6:58/M
8 20:28.71 2147 Luka Skinner Big Sky 8 6:07.46 6:07/M 8 6:42.69 6:43/M 7 7:38.56 6:57/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 17:36.00 2383 Chase Green Sentinel 1 5:14.47 5:14/M 1 5:41.99 5:42/M 1 6:39.54 6:03/M
2 18:21.29 2369 Renn Stearns Hellgate 2 5:32.82 5:33/M 3 6:06.99 6:07/M 2 6:41.48 6:05/M
3 18:21.75 2343 Jacob Curry Helena Capital 3 5:44.14 5:44/M 2 5:55.28 5:55/M 3 6:42.33 6:06/M
4 19:06.47 2326 Mason Roush Helena 4 5:45.23 5:45/M 4 6:07.73 6:08/M 5 7:13.51 6:34/M
5 19:10.28 2185 Kyle Miller Flathead 5 5:55.20 5:55/M 5 6:12.66 6:13/M 4 7:02.42 6:24/M
6 20:16.08 2198 Finn Davidson Glacier 7 6:06.33 6:06/M 6 6:43.89 6:44/M 6 7:25.86 6:45/M
7 20:26.48 2159 Cole Hunter Butte 6 6:01.31 6:01/M 8 6:45.75 6:46/M 8 7:39.42 6:58/M
8 20:44.38 2144 Connor Manion Big Sky 8 6:17.17 6:17/M 9 6:49.48 6:49/M 7 7:37.73 6:56/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 17:47.29 2390 Colin Shaules Sentinel 1 5:22.68 5:23/M 14 12:24.61 11:17/M
2 17:56.25 2370 Jackson Triepke Hellgate 2 5:23.07 5:23/M 1 5:50.11 5:50/M 1 6:43.07 6:06/M
3 18:42.85 2342 Keiran Boyle Helena Capital 3 5:44.66 5:45/M 2 6:05.54 6:06/M 2 6:52.65 6:15/M
4 19:14.37 2328 Evan Stefaniak Helena 4 5:48.26 5:48/M 4 6:18.73 6:19/M 3 7:07.38 6:29/M
5 19:26.94 2187 Peter Wilson Flathead 5 5:55.31 5:55/M 5 6:19.96 6:20/M 5 7:11.67 6:32/M
6 19:34.80 2304 Logan Schwaller Glacier 6 6:12.20 6:12/M 3 6:13.65 6:14/M 4 7:08.95 6:30/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 18:10.90 2391 Jacob Sriraman Sentinel 1 5:28.66 5:29/M 1 5:51.11 5:51/M 1 6:51.13 6:14/M
2 18:47.38 2367 Nico Petrini Hellgate 2 5:37.61 5:38/M 2 6:10.04 6:10/M 2 6:59.73 6:22/M
3 19:04.33 2345 Tristan Kelley Helena Capital 3 5:47.21 5:47/M 4 6:13.03 6:13/M 3 7:04.09 6:26/M
4 19:06.09 2181 Kesler Hughes Flathead 4 5:49.97 5:50/M 3 6:11.94 6:12/M 4 7:04.18 6:26/M
5 19:58.43 2158 Cohwen Houchin Butte 7 6:02.80 6:03/M 5 6:31.81 6:32/M 5 7:23.82 6:43/M
6 20:00.26 2327 Trey Schlepp Helena 6 6:01.33 6:01/M 6 6:32.10 6:32/M 6 7:26.83 6:46/M
7 20:30.82 2305 Henry Smith Glacier 5 6:00.23 6:00/M 7 6:34.29 6:34/M 8 7:56.30 7:13/M
8 20:47.52 2143 River Hughes Big Sky 8 6:09.15 6:09/M 8 7:02.12 7:02/M 7 7:36.25 6:55/M
Team Total Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
Hellgate 12
Flathead 16
Helena 18
Sentinel 31
Helena Capital 35 8* 6*
Glacier 42
Butte 45 8* 6* 8*
Big Sky 50 6*

* - There was no runner in this race, so a default score of last place + 1 was assigned

In the case of a tie on the team score. The faster runner in the race with the highest number will break the tie.

Girls Races

Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 19:10.43 2311 Kylie Hartnett Helena 9 5:53.90 5:54/M 8 6:09.40 6:09/M 8 7:07.13 6:28/M
2 19:52.06 2352 Sage Brooks Hellgate 10 5:59.16 5:59/M 10 6:29.06 6:29/M 11 7:23.84 6:43/M
3 20:05.25 2154 Hailey Nielson Butte 13 6:10.10 6:10/M 11 6:32.09 6:32/M 10 7:23.06 6:43/M
4 20:21.60 2175 Lilli Rumsey Eash Flathead 11 6:01.72 6:02/M 12 6:37.02 6:37/M 12 7:42.86 7:01/M
5 21:03.96 2380 Emma Nelson Sentinel 12 6:08.56 6:09/M 13 6:56.43 6:56/M 13 7:58.97 7:15/M
6 22:29.91 2190 Bailey Gable Glacier 14 6:14.38 6:14/M 14 7:32.01 7:32/M 15 8:43.52 7:56/M
7 23:21.55 2134 Freya Jones Big Sky 15 7:10.37 7:10/M 15 7:41.33 7:41/M 14 8:29.85 7:44/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 19:18.06 2359 Kensey May Hellgate 8 6:00.83 6:01/M 7 6:16.37 6:16/M 8 7:00.86 6:23/M
2 20:44.18 2318 Odessa Zentz Helena 9 6:08.45 6:08/M 9 6:47.16 6:47/M 10 7:48.57 7:06/M
3 21:00.92 2177 Kya Wood Flathead 10 6:32.07 6:32/M 10 6:48.01 6:48/M 9 7:40.84 6:59/M
4 21:31.73 2379 Rosalie Mortenson Sentinel 11 6:38.35 6:38/M 11 6:57.75 6:58/M 12 7:55.63 7:12/M
5 21:34.44 2332 Emma Compton Helena Capital 12 6:39.52 6:40/M 12 7:05.72 7:06/M 11 7:49.20 7:07/M
6 22:11.40 2188 Hannah Deck Glacier 13 6:45.12 6:45/M 13 7:13.27 7:13/M 13 8:13.01 7:28/M
7 25:36.56 2130 Mariauna Ballas Big Sky 14 7:17.13 7:17/M 14 8:16.76 8:17/M 14 10:02.67 9:08/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 19:40.16 2357 Abby Kendrick Hellgate 9 6:07.29 6:07/M 6 6:16.79 6:17/M 7 7:16.08 6:36/M
2 20:46.15 2317 Rylie Schoenfeld Helena 10 6:16.33 6:16/M 10 6:45.57 6:46/M 10 7:44.25 7:02/M
3 21:59.90 2170 Madelaine Jellison Flathead 11 6:19.20 6:19/M 11 7:15.88 7:16/M 11 8:24.82 7:39/M
4 23:02.62 2376 Riley Crews Sentinel 13 6:51.21 6:51/M 12 7:35.49 7:35/M 12 8:35.92 7:49/M
5 23:14.63 2193 Isabella Lane Glacier 12 6:45.45 6:45/M 13 7:35.71 7:36/M 13 8:53.47 8:05/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 21:13.88 2172 Tori Noland-Gillespie Flathead 11 6:27.41 6:27/M 9 6:57.76 6:58/M 9 7:48.71 7:06/M
2 21:32.89 2316 Carly Ryan Helena 9 6:24.25 6:24/M 11 7:00.46 7:00/M 11 8:08.18 7:24/M
3 21:46.10 2360 Izzy Munro Hellgate 10 6:27.27 6:27/M 10 6:58.28 6:58/M 12 8:20.55 7:35/M
4 21:59.02 2333 Ellie Doran Helena Capital 12 6:35.23 6:35/M 13 7:15.64 7:16/M 10 8:08.15 7:24/M
5 22:11.15 2375 Lillian Commons Sentinel 13 6:40.76 6:41/M 12 7:07.97 7:08/M 13 8:22.42 7:37/M
6 23:49.92 2151 Kyla Felix Butte 14 7:16.46 7:16/M 14 7:45.52 7:46/M 14 8:47.94 8:00/M
7 25:45.37 2196 Holly Skelton Glacier 15 7:31.91 7:32/M 15 8:24.46 8:24/M 15 9:49.00 8:55/M
8 26:52.89 2132 Hayden Bosshardt Big Sky 16 7:49.09 7:49/M 16 8:51.14 8:51/M 16 10:12.66 9:17/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 20:55.43 2171 Neila Lyngholm Flathead 9 6:24.05 6:24/M 7 6:45.54 6:46/M 9 7:45.84 7:03/M
2 21:11.28 2355 Stella Diaz Hellgate 10 6:24.77 6:25/M 10 6:55.86 6:56/M 10 7:50.65 7:08/M
3 21:53.95 2378 Ruby Lorenz Sentinel 11 6:24.98 6:25/M 11 7:04.36 7:04/M 12 8:24.61 7:39/M
4 22:49.20 2313 Annie Menden Helena 12 6:53.87 6:54/M 12 7:31.88 7:32/M 11 8:23.45 7:38/M
5 23:29.59 2194 Nicole Mitchell Glacier 14 7:04.32 7:04/M 13 7:46.62 7:47/M 13 8:38.65 7:52/M
6 23:33.19 2331 Nina Bracht-Bedell Helena Capital 13 6:57.80 6:58/M 14 7:53.86 7:54/M 14 8:41.53 7:54/M
7 24:50.30 2138 Pilar Seielstad Big Sky 15 7:25.56 7:26/M 15 8:07.14 8:07/M 15 9:17.60 8:27/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 21:44.03 2169 Nora Iams Flathead 7 6:43.85 6:44/M 6 6:57.21 6:57/M 7 8:02.97 7:19/M
2 21:55.20 2358 Annika Kendrick Hellgate 8 6:43.95 6:44/M 7 7:10.24 7:10/M 6 8:01.01 7:17/M
3 22:33.80 2312 Sofia Hinderman Helena 9 6:46.51 6:47/M 8 7:29.50 7:30/M 8 8:17.79 7:33/M
4 22:59.31 2337 Madi Moe Helena Capital 10 6:53.28 6:53/M 9 7:34.71 7:35/M 9 8:31.32 7:45/M
5 23:41.91 2372 Angie Anglum Sentinel 12 7:24.01 7:24/M 10 7:42.07 7:42/M 10 8:35.83 7:49/M
6 24:22.39 2157 Ida Real Butte 11 7:17.52 7:18/M 11 7:51.71 7:52/M 11 9:13.16 8:23/M
7 24:54.65 2191 Zephy Hanson Glacier 13 7:26.77 7:27/M 12 8:13.55 8:14/M 12 9:14.33 8:24/M
8 25:38.20 2137 Reagan Remmers Big Sky 14 7:36.95 7:37/M 13 8:24.30 8:24/M 13 9:36.95 8:45/M
Split 1 Split 2 Split 3
Place Time Bib Name Team Place Time Pace Place Time Pace Place Time Pace
1 22:01.53 2361 Aven Roberts Hellgate 9 6:49.89 6:50/M 9 7:09.50 7:10/M 10 8:02.14 7:18/M
2 22:27.26 2340 Ella Shropshire Helena Capital 11 6:59.03 6:59/M 10 7:26.89 7:27/M 9 8:01.34 7:18/M
3 23:08.86 2173 Lark Olson Flathead 10 6:51.33 6:51/M 12 7:41.37 7:41/M 11 8:36.16 7:49/M
4 23:22.36 2309 Claire Downing Helena 12 6:59.95 7:00/M 11 7:37.29 7:37/M 12 8:45.12 7:57/M
5 24:25.23 2373 Malia Bradford Sentinel 15 7:24.74 7:25/M 13 7:57.03 7:57/M 13 9:03.46 8:14/M
6 24:45.09 2189 Noah Fincher Glacier 13 7:13.45 7:13/M 14 8:12.08 8:12/M 14 9:19.56 8:29/M
7 25:37.47 2131 Greta Beyer Big Sky 14 7:21.85 7:22/M 15 8:37.68 8:38/M 16 9:37.94 8:45/M
8 26:01.79 2150 Mckenzie Case Butte 16 7:35.70 7:36/M 16 8:49.36 8:49/M 15 9:36.73 8:44/M